Košická univerzita
Založenie univerzity
26. februára 1657 vydal jágerský biskup Benedikt Kišdy (Kisdy) fundačnú listinu, v ktorej venoval na účely vyššieho vzdelávania klerikov a laikov sumu 40 000 toliarov (60 000 zlatých). Vzdelávanie zveril členom jezuitského rádu, ktorí pri miestnom kolégiu viedli gymnázium. Na gymnaziálne štúdium mala nadväzovať výučba na filozofickej a teologickej fakulte. Cieľom zakladanej inštitúcie bola výchova a vzdelávanie kňazov pre potreby Jágerskej diecézy a laikov, ktorí budú zastávať svetské úrady. V ideologickej rovine mala byť jezuitská univerzita nástrojom rekatolizácie, ako to vyjadruje aj text zakladacej listiny.
Sídlom univerzity sa malo stať jezuitské kolégium, výučba a výchova študentov bola zverená členom jezuitského rádu spolu s finančnou základinou, pričom ani jágerskí biskupi, ani kapitula nedisponovali žiadnymi právomocami ohľadom organizácie a priebehu výučby. Zakladateľ Benedikt Kišdy pamätal aj na situáciu, ak by sa univerzita musela z dôvodu ohrozenia presúvať z Košíc a v listine nariadil, aby ostala v Jágerskej diecéze.
Hoci sa na základe fundačného aktu rozbehla výučba v jezuitskom kolégiu, bez potvrdenia vyššou inštanciou (cisárom, alebo pápežom) sa daná inštitúcia nemohla považovať za univerzitu. Benedikt Kišdy vyvíjal diplomatickú činnosť v snahe zabezpečiť čo najskoršie potvrdenie univerzity panovníkom, avšak tohto aktu sa už nedožil.